Nawigacja
Odra
- Drukuj
- 13 lip 2021
- Rzeki w Polsce
- 262 czytań
- 0 komentarzy
Odra - rzeka w Europie Środkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski, jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).

Rzeka ma długość 854,3 km, z czego 742 km w Polsce (dawniej Odra miała ponad 1000 km długości, jednak w wyniku regulacji została skrócona). Powierzchnia jej dorzecza obejmuje 118 861 km², z czego 106 056 km² w Polsce.
Źródło Odry znajduje się we wschodnich Czechach, w Górach Odrzańskich w Sudetach, na wysokości 634 m n.p.m.; rzeka uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego, w północno-zachodniej części Polski, przy północnej granicy miasta Police.
Odra swoje źródÅ‚o ma na poÅ‚udniowo-wschodnim zboczu wzgórza Fidlův kopec w Górach OdrzaÅ„skich na wysokoÅ›ci 634 m n.p.m. w pobliżu miejscowoÅ›ci Kozlov. PÅ‚ynie przez BramÄ™ MorawskÄ…, poniżej przez ÅšlÄ…sk. W górnym biegu pomiÄ™dzy Boguminem a ujÅ›ciem Olzy na krótkim odcinku jest rzekÄ… granicznÄ… miÄ™dzy PolskÄ… a Czechami, a w dolnym – od ujÅ›cia Nysy Åużyckiej (w km 542,4) stanowi granicÄ™ miÄ™dzy PolskÄ… i Niemcami przez 161,7 km dÅ‚ugoÅ›ci swojego biegu.
Na Pomorzu Zachodnim, powyżej Gryfina we wsi Widuchowa, w 704,1 km biegu, Odra rozdziela się na dwa nurty: Odrę Wschodnią (która przechodzi w Regalicę do jeziora Dąbie) i Odrę Zachodnią. Odra Wschodnia rozdziela swe wody pomiędzy Regalicę i Skośnicę, gdzie Skośnica łączy się z Odrą Zachodnią i tworzy główny nurt Odry. Odra płynie przez centralne osiedla Szczecina i omija od zachodu jezioro Dąbie, jednakże jej wody rozdzielają się pomiędzy kanały portowe: Duńczyca, Parnica i Święta.
Dalej w Szczecinie – Odra łącząc się z wodami Przekopu Mieleńskiego płynie na północ przy wyspie Dębina. Następnie od lewego brzegu przy wyspie Żurawi Ostrów rozdziela się Kanał Skolwiński. Dalej odbiera część wód z jeziora Dąbie poprzez kanał Babina. Za Żurawim Ostrowem z Odrą łączy się Kanał Skolwiński oraz Iński Nurt z Dąbia. Wypływając ze Szczecina – Odra dzieli się na Wietlinę i Domiążę. Następnie przy wyspie Długi Ostrów, rzeka rozdziela się na zachodni Wąski Nurt (Kanał Policki) oraz Szeroki Nurt. Po minięciu wyspy Wielki Karw oba ramiona Odry łączą się, a następnie uchodzą do Roztoki Odrzańskiej, będącej częścią Zalewu Szczecińskiego.
Wody Odry począwszy od północnego mostu Trasy Zamkowej w Szczecinie, należą do polskich morskich wód wewnętrznych. Od tego mostu Odra stanowi część portu morskiego Szczecin. Dalej na północ od Szczecina obszar wód należy do portu morskiego Police.
Dzięki uregulowaniu całego koryta Odra jest najdłuższą śródlądową drogą wodną w Polsce. Nazwana Odrzańską Drogą Wodną była żeglowna od ujścia Opawy. Po powodziach z 1997 (tzw. powódź tysiąclecia) oraz z 2010 jest żeglowna od śluzy Koźle. Długość odcinka żeglownego zmniejszyła się z 761 do 646 km. Skanalizowana od Kędzierzyna-Koźla do Brzegu Dolnego, była wykorzystywana przez kraje środkowoeuropejskie niemające dostępu do morza.
Powierzchnia dorzecza Odry obejmuje obszar 118 861 km² z tego 106 056 km² w Polsce, co stanowi 32,9% powierzchni kraju. Dorzecze wykazuje asymetrię na korzyść dopływów prawobrzeżnych. Jego najwyższym punktem jest wierzchołek Śnieżki (1602 m n.p.m.).
NajwiÄ™kszymi lewobrzeżnymi dopÅ‚ywami sÄ… rzeki wypÅ‚ywajÄ…ce w Sudetach, m.in. Opawa, Nysa KÅ‚odzka, Bystrzyca, Kaczawa, Bóbr i Nysa Åużycka; wÅ›ród dopÅ‚ywów prawobrzeżnych wyróżnia siÄ™ najzasobniejszy w wodÄ™ i najdÅ‚uższy dopÅ‚yw Odry – Warta, poza tym m.in. MaÅ‚a Panew, Barycz i Ina.

Powrót do listy
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.