Mała Encyklopedia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 5
» Najnowszy użytkownik: Kolektor
Nawigacja
Bielinek Rzepnik

Bielinek Rzepnik - jest jednym z kilku występujących w Polsce gatunków motyli z rodziny bielinkowatych. Jego skrzydła mają barwę kremowobiałą, od spodniej strony nieco bardziej wyblakłą. Wierzchołek na przedniej parze skrzydeł ma podłużną, szaroczarną smugę. Na tylnej parze skrzydeł znajduje się charakterystyczna, czarna plamka – pojedyncza u samca, u samicy natomiast plamki są dwie.
Żyłki biegnące wzdłuż skrzydeł są jasne. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi około 45 mm. Gąsienica bielinka rzepnika ma ciało koloru zielonego, z dwoma białymi pasami po bokach i jednym jasnym pośrodku ciała.
W Polsce ten motyl występuje pospolicie. Niestety, z racji rodzaju spożywanego przez niego pokarmu, który stanowią głównie rośliny z rodziny kapustowatych takie jak kapusta, pieprzyca, czosnaczek, jego bardziej liczne populacje uznawane są za szkodniki.
Gąsienice, czyli larwy bielinka rzepnika żerują na roślinach takich jak rzodkiew, rzepak, kapusta czy gorczyca.
Dorosłe motyle natomiast żywią się nektarem kwiatów różnych roślin.
Bielinek rzepnik jest aktywny od maja do października i w tym czasie również przystępuje do rozrodu. Samica bielinka rzepnika składa jaja na roślinach (około 50 jaj), którymi potem odżywiają się gąsienice (np. kapusta, rzodkiew i rzepak).
Przez okres aktywności tego motyla występują dwa pokolenia dorosłych owadów – wiosenne oraz letnie.

Powrót do encyklopediiBrak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.