Nawigacja
Brudnica Mniszka
- Drukuj
- 21 lip 2021
- Motyle w Polsce
- 184 czytań
- 0 komentarzy
Brudnica Mniszka - Brudnica mniszka występuje na obszarze całej Eurazji. W Europie spotykana jest na obszarze całego kontynentu.
Brudnica mniszka należy do rodziny mrocznicowate (Erebidae). Ubarwienie ciała, a także rysunek są zmienne. Barwa pierwszej pary skrzydeł biała, w czarnobrązowy, zygzakowaty wzór. Druga para skrzydeł jest brązowoszara. Często spotykane są formy melanistyczne. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy.
Obie płcie różnią się budową czułek. Czułki u samic są nitkowate, a u samców grzebykowate. Odwłoku u samic różowoczerwony, w czarne pasy. Ponadto samice są nieco większe od samców. Gąsienicze są początkowo szare, z czasem ciemnieją, następnie stają się żółtozielone z ciemną pręgą na grzbiecie.
Na ciele gąsienic występują długie włoski. Poczwarki są miedziano brązowe, błyszczące, pokryte żółtymi lub brązowymi włoskami.
Brudnica mniszka zamieszkuje lasy iglaste i mieszane z udziałem świerków, sosen i modrzewi.
Brudnica mniszka prowadzi nocny tryb życia. Dzień spędza na pniu drzewa. Lata od lipca do września. Gąsienice żerują na drzewach liściastych i iglastych (zjadają liście i igły).
Może złożyć do 300 kulistych jaj. Średnica jaj wynosi około 1 mm. Brudnica mniszka zimuje w osłonach jajowych. Gąsienice wylęgają się między kwietniem a majem.

Powrót do encyklopedii
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.