Mała Encyklopedia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 9
» Najnowszy użytkownik: omamuhon
Nawigacja
Czerwończyk Żarek

Czerwończyk Żarek - Czerwończyk żarek jest szeroko rozprzestrzeniony. Zamieszkuje ogromny obszar na półkuli północnej. Występuje w całej Europie, Afryce północnej do Etiopii na południu, w Azji (w klimacie umiarkowanym i ciepłym) i w Ameryce Północnej.
Wierzch skrzydeł jest jaskrawo ubarwiony. U kolejnych pokoleń wierzch z szarobrązowym przyprószeniem. Przednie skrzydła są czerwonozłote, w czarne plamki i ciemnym obrzeżeniem. Tylne skrzydła ciemnobrązowe, z czerwonozłotym paskiem. Spód tylnych skrzydeł jest szaro brązowy w ciemne plamki.
Jest powszechny na różnych typach łąk, na wrzosowiskach, w lasach, górskich halach i polanach, na terenach rolniczych, w miastach, a nawet terenach mocno zdewastowanych przez człowieka. W ciągu roku występują dwa-trzy pokolenia, w zależności od warunków pogodowych.
Larwy żerują za dnia i o zmierzchu. Samce są terytorialne. Rozwój przebiega z przeobrażeniem zupełnym. Samica składa jaja pojedynczo, na spodzie liści roślin żywicielskich. Zimuje w stadium gąsienicy. Na wiosnę gąsienice wznawiają żerowanie. Przepoczwarczenie odbywa się między marcem a majem.

Powrót do encyklopedii
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?