Mała Encyklopedia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 106
» Najnowszy użytkownik: alotoc
Nawigacja
Kraśnik Goryszowiec

Kraśnik Goryszowiec - Kraśnik goryszowiec jest gatunkiem palearktycznym. Spotykany na znacznym obszarze Eurazji. W Europie nie obserwuje się go na Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii.
Posiada jaskrawe ubarwienie. Skrzydła są wąskie, czarne, z niebieskogranatowym połyskiem. Skrzydła w spoczynku są złożone dachówkowato. Na skrzydłach występuje sześć czerwonych, żółtych lub białych plamek.
Tylne skrzydła są czarne, czerwone lub żółte. Głowa wyposażona jest w czułki, oczy złożone, przyoczka oraz w aparat gębowy ssący. Czułki są wydłużone, z białym zakończeniem. Głowa, tułów oraz odwłok są ciemne. Na tułowiu znajduje się czerwona lub żółta obrączka. Odwłok jest walcowaty. Ciało gąsienic jest krępe, żółte w czarne plamki, szesnastonogie, pokryte włoskami.
Poczwarki są brązowe. Ubarwienie obu płci jest podobne. Samice są nieco większe od samców.
Kraśnik goryszowiec lata od czerwca do sierpnia. Motyle żywią się nektarem. Gąsienice żerują na cieciorce pstrej, a także na koniczynie oraz komonicy.
Zamieszkuje suche i dobrze nasłonecznione murawy kserotermiczne, suche łąki, przydroża, nasypy kolejowe i świetliste lasy. Samice składają jaja na roślinności żywicielskiej. Jaja są bladożółte. Kraśnik goryszowiec zimuje jako gąsienica, kończąc rozwój w kolejnym roku.

Powrót do encyklopediiBrak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.