Mała Encyklopedia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 9
» Najnowszy użytkownik: omamuhon
Nawigacja
Mieniak Strużnik

Mieniak Strużnik - Mieniak strużnik to motyl z rodziny rusałkowatych. Spotykany na terenie całej Polski. Jest nieco większy od rusałki pawik. Pomylić go można z mieniakiem tęczowcem.
Wierzch skrzydeł u typowych form mieniaka strużnika jest czarnobrunatny (u samców) bądź szarobrunatny (u samicy).
Ubarwienie wierzchu skrzydeł od barwy żółtej do pomarańczowo-brązowej. Wzór na wierzchu skrzydeł biały bądź żółty.
Na wierzchu przedniej pary skrzydeł występuje ciemna plamka w pomarańczowej otoczce. Spód skrzydeł szarożółty, z rdzawymi rozjaśnieniami i wzorem podobnym jak na wierzchu. Samce mienią się niebieskim, metalicznym połyskiem. Gąsienice są zielone, na głowie mają dwa wyrostki.
Mieniak strużnik zamieszkuje niemal całą Eurazję. Najczęściej przebywa w pobliżu miejsc podmokłych i dolinach rzek - głównie w łęgach i grądach. Ponadto spotkać go można w nizinnych lasach, skrajach lasów, na obszarach ruderalnych, w ogrodach i parkach.
Rośliną żywicielską dla mieniaka strużnika jest wierzba pospolita oraz topole: topola osika, topola biała oraz topola czarna. Dorosłe pożywiają się na zepsutych owocach, wilgotnej ziemi oraz na ekskrementach zwierząt.
U mieniaka strużnika w roku pojawia się jedno bądź dwa pokolenia. Gdy jedno pokolenie w roku - pojawiają się między majem a lipcem. Jeśli występują dwa pokolenia w roku, to pierwsze pojawia się w czerwcu a drugie od sierpnia do września. Samica składa jaja pojedynczo, na wierzchniej stronie liścia. Zimuje w stadium gąsienicy. Przepoczwarzenie odbywa się na liściach.

Powrót do encyklopediiBrak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?