Nawigacja
Żmija Zygzakowata
- Drukuj
- 21 lip 2021
- Gady w Polsce
- 250 czytań
- 0 komentarzy
Å»mija zygzakowata - Grzbiet o zabarwieniu brÄ…zowym, srebrzystoszarym, żółtawym, oliwkowozielonym, niebieskoszarym, pomaraÅ„czowym, czerwonobrÄ…zowym lub miedzianoczerwonym. Na grzbiecie ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. „wstÄ™ga kainowaâ€. Zygzak nie zawsze jest widoczny. Pionowa źrenica. PÅ‚aska gÅ‚owa o trójkÄ…tnym zarysie, wyraźnie oddzielona od reszty ciaÅ‚a. CiaÅ‚o zwęża siÄ™ w kierunku gÅ‚owy. Åuski na gÅ‚owie tworzÄ… wzór przypominajÄ…cy literÄ™ X, Y lub V.
Długość ciała: 90 cm (rzadko do 120 cm).
Masa ciała: do 0,170 kg.
Spotykana na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach, polanach leśnych. Lubi siedliska o chłodnym mikroklimacie.
Głównym pokarmem żmij są małe ssaki owadożerne (ryjówki, krety) i gryzonie (myszowate, nornikowate). Poluje także na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków i owady (prostoskrzydłe, biegaczowate). Młode odżywiają się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami, młodymi płazami i jaszczurkami.
Tryb życia dzienny. Chętnie przebywa pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew.
Pora godowa przypada na kwiecień-maj. Samce toczą rytualne walki przypominające zapasy. Walczące osobniki oplatają się wokół siebie – unoszą przednie części do góry i każdy z nich usiłuje przygnieść przeciwnika do ziemi. Zaloty i sama kopulacja są długotrwałe (kilka godzin). Samica rodzi 5-15 młodych, które od początku prowadzą samodzielny tryb życia.
W Polsce występuje na całym obszarze, w kilku odmianach, z których najbardziej charakterystyczne są: jasna (szara lub rudobrązowa z czarnym zygzakiem wzdłuż całego grzbietu) i czarna.
Żmija zygzakowata podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej.

Powrót do encyklopedii
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.