Mała Encyklopedia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 106
» Najnowszy użytkownik: alotoc
Nawigacja
Port lotniczy Szanghaj-Pudong

Port lotniczy Szanghaj-Pudong – międzynarodowy port lotniczy położony we wschodniej części dzielnicy Pudong, 30 km od centrum Szanghaju. W 2015 obsłużył 60 mln pasażerów.
Z Szanghajem połączony jest koleją magnetyczną typu transrapid. Trasa 30 km pokonywana jest w 7 minut i 20 sekund z maksymalną prędkością 431 km/h.

Lotnisko Pudong miało dwa główne terminale pasażerskie, otoczone z obu stron czterema równoległymi pasami startowymi. Trzeci terminal pasażerski został otwarty w 2021 r., oprócz terminala satelitarnego i dwóch dodatkowych pasów startowych, co zwiększy jego roczną przepustowość z 60 mln pasażerów do 80 mln wraz z możliwością obsługi 6 mln ton ładunków.

Jest najbardziej ruchliwym międzynarodowym węzłem komunikacyjnym w Chinach, a około połowa jego całkowitego ruchu pasażerskiego ma charakter międzynarodowy. Pudong Airport jest podłączony do Szanghaju Hongqiao Airport przez Shanghai metra linii 2 i Transrapid Szanghaj poprzez Pudong International Airport Station . Istnieją również autobusy lotniskowe łączące go z resztą miasta.

Powrót do listyBrak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.