Nawigacja
Port lotniczy Katowice-Pyrzowice
- Drukuj
- 21 sie 2021
- Lotniska w Polsce
- 415 czytań
- 0 komentarzy
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – międzynarodowy port lotniczy położony w miejscowości Pyrzowice, około 33 kilometrów na północ od centrum Katowic, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Znajduje się na terenie dwóch gmin – Ożarowice i Mierzęcice – a zarazem na pograniczu dwóch powiatów – tarnogórskiego i będzińskiego. Port lotniczy Katowice dysponuje jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce, liczącą 3200 m długości i 45 metrów szerokości (oddaną do użytku w maju 2015 roku).
MPL Katowice, używajÄ…cy obecnie marki „Katowice Airportâ€, jest regionalnym portem lotniczym caÅ‚ego województwa Å›lÄ…skiego. Pod wzglÄ™dem liczby odprawianych pasażerów oraz pod wzglÄ™dem liczby operacji lotniczych znajduje siÄ™ na czwartym miejscu wÅ›ród polskich portów lotniczych. Port posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej przepustowoÅ›ci okoÅ‚o 5,5 mln pasażerów rocznie.
Lotnisko powstało w miejscu dawnego, założonego przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej lotniska zapasowego. Do budowy lotniska wybrano bagnisty teren pomiędzy wsiami Pyrzowice, Zendek i Mierzęcice. Po wysiedleniu ludności zamieszkującej tereny przyszłego lotniska i jego otuliny przystąpiono do prac melioracyjnych. Wzdłuż planowanych pasów startowych wykonano drenaż oraz odwodnienie całego terenu. Wody odprowadzono do stawu z posadzoną wikliną spełniającego rolę oczyszczalni. Następnie nawieziono ziemię i wyrównano teren. Przy niwelacji terenu zastosowano różne warstwy materiału, prawdopodobnie w celu uzyskania odpowiedniego odwodnienia przyszłego lotniska.
W wyniku decyzji o przeznaczeniu lotniska na bazę dla samolotów eksperymentalnych wybudowano na planie trójkąta trzy drogi startowe.
W 1964 roku oddano na lotnisku nowy pas startowy, z którego odbył się pierwszy lot samolotu pasażerskiego. Regularne loty zainaugurowano 6 października 1966 roku, kiedy PLL „LOT†uruchomił połączenie z Warszawą. W 1969 roku, na udostępnionej przez wojsko 11-hektarowej działce, zbudowano pierwszy terminal pasażerski. Przez następnych kilka lat loty pasażerskie korzystały z infrastruktury wojskowej. Koegzystencja ta trwała do początku 2000 roku (równolegle funkcjonowało lotnisko cywilne i wojskowe), po czym lotnisko przeszło pod zarząd cywilny. 1 maja 1994 roku otwarto Przejście graniczne Katowice-Pyrzowice i GPK SG w Katowicach-Pyrzowicach (przekształcona na PSG w Katowicach-Pyrzowicach), kiedy to pyrzowickie lotnisko uzyskało status międzynarodowego portu lotniczego. Od 1 stycznia 2009 roku lotnisko również używa umiędzynarodowionej anglojęzycznej marki Katowice Airport.
Lotnisko jest najwyżej poÅ‚ożonym cywilnym portem lotniczym w Polsce i charakteryzuje siÄ™ dobrymi warunkami atmosferycznymi, co oznacza mniejszÄ… niż na innych lotniskach liczbÄ™ dni uniemożliwiajÄ…cych lÄ…dowanie. W obszarze ciążenia tego portu lotniczego mieszka okoÅ‚o 11 milionów osób, w tym mieszkaÅ„cy spoza województwa Å›lÄ…skiego: okolic Opola, Åodzi, Krakowa, czeskiej Ostrawy.

Powrót do listy
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.