Nawigacja
Lublin
- Drukuj
- 13 lip 2021
- Polskie Miasta
- 252 czytań
- 0 komentarzy
Lublin - miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce, stolica województwa i powiatu lubelskiego, centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Dziewiąte co do wielkości populacji miasto w Polsce, drugie w Małopolsce (339 547 mieszkańców w czerwcu 2020 roku). Pod względem powierzchni szesnaste (147,45 km²).

Położone na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą, na dwóch odmiennych obszarach. Część zachodnia ma urozmaiconą rzeźbę terenu. Występują tam liczne wąwozy, doliny i wzgórza. Część wschodnia jest płaska. Lublin jest ulokowany ok. 170 km od Warszawy, nieopodal granicy krain historycznych: Małopolski i Rusi Czerwonej i ok. 100 km od przejścia granicznego z Ukrainą.
Osada handlowa, położona na szlaku prowadzącym z okolic Morza Czarnego, istniała w tym miejscu od VI w. Od X do XV w. Lublin należał do jednostki administracyjnej, której centrum był Sandomierz. W I Rzeczypospolitej był ważnym ośrodkiem administracyjnym, handlowym i kulturalnym. Od połowy XVII w. i w XVIII w. miasto podupadło i zubożało. W wyniku III rozbioru znalazło się w zaborze austriackim, następnie kolejno: w Księstwie Warszawskim i Królestwie Polskim. W 3. ćwierci XIX w. Lublin, włączony Koleją Nadwiślańską do rosyjskiej sieci kolejowej, szybko rozrósł się i nabrał charakteru przemysłowego. Zmienił się także jego kształt urbanistyczny. W pierwszej i drugiej wojnie światowej padł ofiarą gospodarki rabunkowej i Holokaustu. W okresie PRL nastąpił gwałtowny rozwój Lublina. W tym czasie ludność wzrosła ponad trzykrotnie. Umocnił się akademicki charakter miasta. Zbudowano szereg zakładów przemysłowych, wzniesiono nowe dzielnice mieszkaniowe.
Lublin jest położony na północnym skraju Wyżyny Lubelskiej. Nieopodal przebiega granica między Niziną Środkowoeuropejską i Wyżynami Polskimi. Obie te prowincje należą do Pozaalpejskiej Europy Środkowej, która blisko Lublina graniczy z Niziną Wschodnioeuropejską.
Miasto zajmuje powierzchniÄ™ 147 km². WedÅ‚ug A. ChaÅ‚ubiÅ„skiej i T. Wilgata leży ono w trzech mezoregionach. Na zachodnim brzegu Bystrzycy znajdujÄ… siÄ™ PÅ‚askowyż Nałęczowski i Równina Bełżycka. Na wschodnim brzegu rzeki leżą Równina Åuszczowska i WyniosÅ‚ość GieÅ‚czewska. WedÅ‚ug J. Kondrackiego Lublin leży na PÅ‚askowyżu Nałęczowskim, Równinie Bełżyckiej, PÅ‚askowyżu Åšwidnickim i WyniosÅ‚oÅ›ci GieÅ‚czewskiej.

Powrót do listy
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.