Mała Encyklopedia
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 5
» Najnowszy użytkownik: Kolektor
Nawigacja
Artykuły: Góry Świętokrzyskie
Pasmo Klonowskie

Pasmo Klonowskie – pasmo Gór Świętokrzyskich. Rozciąga się od Zagnańska w dolinie Bobrzy na zachodzie, po okolice Bodzentyna na wschodzie. Zbudowane głównie z piaskowców i kwarcytów dewońskich. Niemal w całości porośnięte lasem jodłowo-bukowym.







Pasmo Łysogóry

Najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich o długości około 25 km. Jedno z nielicznych w Górach Świętokrzyskich pasm, których wysokości względem otaczających je dolin są większe niż 300 m. Najwyższym szczytem jest Łysica o wysokości 614 m n.p.m. Pasmo rozpoczyna się na północnym zachodzie od przełomu rzeki Lubrzanki, a kończy się na południowym wschodzie w okolicach Nowej Słupi. Łysogóry zbudowane są głównie z górnokambryjskich kwarcytów,





Pasmo Dymińskie

Pasmo Gór Świętokrzyskich, zbudowane ze skał kambryjskich. Położone na południowym wschodzie Kielc należy do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się od Pasma Posłowickiego na zachodzie, aż do przełomu rzeki Lubrzanki na wschodzie. Pokryte jest lasami bukowo-jodłowymi. Na szczycie góry Telegraf stoi należący do Polskich Sieci Nadawczych maszt radiowy o wysokości 60 m.





Pasmo Jeleniowskie

Pasmo Gór Świętokrzyskich, rozciągające się od doliny rzeki Słupianki na zachodzie do Wyżyny Sandomierskiej, w okolicach wsi Bukowiany pod Opatowem, na wschodzie. Pasmo zbudowane jest z kwarcytów kambryjskich. Niemal w całości porośnięte jest lasem jodłowo-bukowym. Wchodzi w skład Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego. W Paśmie Jeleniowskim występują charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich gołoborza (m.in. na Górze Jeleniowskiej i na Szczytniaku).






Pasmo Kadzielniańskie

Pasmo Gór Świętokrzyskich, znajdujące się na terenie Kielc, w południowo-zachodniej części miasta. Jest zbudowane z wapieni oraz piaskowców dewońskich.








Pasmo Masłowskie

Pasmo Gór Świętokrzyskich, nazwa od miejscowości Masłów Pierwszy. Położone na północ od Kielc. Rozciąga się od doliny Sufragańca na północnym zachodzie, po przełom Lubrzanki na południowym wschodzie. Zbudowane z kwarcytów i łupków kambryjskich. Należy do tzw. pasma głównego Gór Świętokrzyskich i jest geologicznym przedłużeniem Łysogór w kierunku zachodnim.






Pasmo Posłowickie

Pasmo Gór Świętokrzyskich. Położone na południu Kielc w granicach administracyjnych miasta należy do Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się od doliny Bobrzy na zachodzie, aż do Pasma Dymińskiego na wschodzie. Pokryte jest lasami bukowo-jodłowymi. Na zboczu góry Pierścienicy znajduje się licząca 500 metrów narciarska trasa zjazdowa z różnicą poziomów 58 m, wyposażona w podwójny wyciąg orczykowy o przepustowości 1000 osób na godzinę i sztuczne