Nawigacja
Artykuły: Góry Karpaty
Tatry
Najwyższe pasmo w Å‚aÅ„cuchu Karpat, również najwyższe miÄ™dzy Alpami a Uralem i Kaukazem. SÄ… częściÄ… ÅaÅ„cucha TatrzaÅ„skiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Wysokogórska część Tatr o glacjalnym charakterze jest unikatowa w skali Polski i zalicza siÄ™ do najwyższej kategorii pod wzglÄ™dem atrakcyjnoÅ›ci. Tatry sÄ… objÄ™te ochronÄ… przez ustanowienie na ich obszarze polskiego TatrzaÅ„skiego Parku Narodowego i sÅ‚owackiego

Pieniny
Pasmo górskie w łańcuchu Karpat, położone w południowej Polsce i północnej Słowacji.
Od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim, na zachodzie zaś – z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko-Gubałowskim. Rozciągają się na długości ok. 30 km na wschód od przełomu Białki. Dwa przełomy Dunajca dzielą Pieniny na trzy części:

Beskid Żywiecki
Drugie co do wysokości (po Tatrach) pasmo górskie w Polsce. Należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich, a w ich obrębie do Beskidów Zachodnich. Przebiega przez niego Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.
Do najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego należą:

Beskid ÅšlÄ…ski
Graniczy z Beskidem Śląsko-Morawskim na zachodzie, Beskidem Żywieckim na południowym wschodzie, Kotliną Żywiecką na wschodzie, Beskidem Małym na północnym wschodzie i Pogórzem Śląskim na północy. Na terenie Słowacji granicą między Beskidem Śląskim a Beskidem Żywieckim (w nomenklaturze słowackiej: Beskidami Kisuckimi) jest spływająca spod Przełęczy Zwardońskiej Skaliczanka (Skaliťanka), w dolnym biegu nosząca nazwę Čierňanki.

Beskid Mały
Pasmo górskie w Polsce, stanowiące część Beskidów Zachodnich. Ma długość ok. 35 km i szerokość 10-15 km. Jest przedłużeniem na wschód Beskidu Śląskiego, od którego oddziela go szeroka Brama Wilkowicka. Jest to niewielkie powierzchniowo (stąd jego nazwa), ale zwarte pasmo górskie. Najwyższym szczytem jest Czupel (930 m).

Beskid Makowski
Grupa górska, część Beskidów Zachodnich. Od zachodu sąsiaduje z Beskidem Małym, Kotliną Żywiecką i Beskidem Żywieckim, od północy z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Beskidem Wyspowym, od południa z Kotliną Rabczańską, Pasmem Babiogórskim i pasmem Beskidów Orawskich (po słowackiej stronie). Najwyższym szczytem jest Mędralowa (1169 m).

Beskid Niski
Pasmo górskie w Karpatach miÄ™dzy przełęczami ÅupkowskÄ… na wschodzie a TylickÄ… na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicÄ… Karpat Wschodnich i Zachodnich. Od najdawniejszych czasów przez przełęcze Beskidu Niskiego biegÅ‚y trakty handlowe na poÅ‚udnie i wschód. Teren ten jednak byÅ‚ przez dÅ‚uższy czas wyludniony kolejnymi najazdami Tatarów.

Beskid SÄ…decki
Pasmo górskie w Karpatach Zachodnich, należące do Beskidów Zachodnich. W granicach Polski rozciąga się na powierzchni ok. 670 km², pomiędzy Dunajcem na zachodzie a dolinami Kamienicy, Mochnaczki, Muszynki i Przełęczą Tylicką (688 m) na wschodzie. Najwyższym szczytem jest Radziejowa (1266 m). Góry zbudowane są z fliszu płaszczowiny magurskiej.

Beskid Wyspowy
Część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Charakterystyczną cechą tego regionu południowej Polski jest występowanie odosobnionych, pojedynczych szczytów, od czego pochodzi jego nazwa. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m).
Uważa się, że nazwa Beskid Wyspowy wprowadzona została do literatury przez Kazimierza Sosnowskiego,

Bieszczady
Grupa dwóch pasm górskich w Å‚aÅ„cuchu Karpat. Pasma Bieszczadów znajdujÄ… siÄ™ miÄ™dzy PrzełęczÄ… ÅupkowskÄ… (640 m n.p.m.) a PrzełęczÄ… WyszkowskÄ… (933 m n.p.m.). Najwyższy szczyt Bieszczadów to Pikuj (1405 m n.p.m., na Ukrainie) zaÅ› na terytorium Polski – Tarnica (1346 m n.p.m.). DzielÄ… siÄ™ na:

Strona 1 z 2: 12