Nawigacja
Artykuły: Ptaki w Polsce
Czajka
Czajka - ptak z rodziny siewek; zamieszkuje brzegi wód, bagna, łąki i pola uprawne; dł. ciała 31-34 cm, dł. skrzydła 21-24 cm, waga 180-260 g; samiec i samica ubarwione podobnie - w szacie godowej wierzch i przód głowy oraz wole czarne, boki głowy i spód ciała białe, wierzch szyi i grzbiet czarnozielone; na potylicy duży sterczący czubek; ogon biały z szerokim czarnym pasem na końcu; szata spoczynkowa ma więcej białej barwy;

Czapla Siwa
Ptak z rodziny czapli; gnieździ się kolonijnie na wysokich drzewach w pobliżu wód; rybożerna; dł. ciała ok. 90 cm, dł. skrzydła 42,5-48 cm, waga 1600 g; upierzenie popielatoszare, głowa i szyja biaława, nad okiem ciemny pas, z tyłu głowy ciemny czubek; występuje w Europie, środk. i płd.-wsch.

Czyż
Ptak z rodziny ziarnojadów, podrodziny łuszczaków; zamieszkuje bory iglaste i mieszane w środk. i wsch. Europie, W. Brytanii, Azji Mniejszej oraz w Mandżurii; dł. ciała ok. 12 cm, dł. skrzydła 6,5-7,4 cm; wierzch ciała zielonawożółty, spód żółty, u samca wierzch głowy i podgardle czarne; zimuje w zach. i płd.-zach. Europie; w Polsce gł. w górach, chroniony.

Drop
Ptak z rzędu żurawi. Zamieszkują pola, stepy i półpustynie w południowej Afryce, południowo-zachodniej Azji, Europie i Australii. Długość ciała 0,4-1,4 m, rozpiętość skrzydeł 1-2,5 m, waga 0,5-18 kg, krępy tułów. Długie i silne nogi z trzema krótkimi palcami. Szyja wydłużona, grzbiet jasnobrązowy lub szary, brzuch biały albo płowy, samce barwniej upierzone w czasie godów tokują.

Dudek
Ptak z rzędu kraskowatych, zamieszkuje brzegi jasnych lasów i parków w środkowej i południowej Europie, Azji oraz północnej Afryce. W Polsce nieliczny, chroniony; wędrowny; gniazduje w dziuplach, pod korzeniami lub w szczelinach budynków; dł. do 28 cm, waga do 70 g; wyróżnia go duży, rozkładany czub na głowie; dziób długi,

Dymówka
Dymówka - pospolita jaskółka. Gatunek synantropijny - żyje w pobliżu osiedli ludzkich na terenach wiejskich.
Zamieszkuje Eurazję. w Polsce bardzo liczny ptak lęgowy. Zimuje w środkowej i południowej Afryce.
Długość do 20 cm, waga do 20 g. ogon długi rozwidlony, upierzenie na grzbiecie czarne, brzuch białawy, podbródek czerwonobrązowy.

Dzięcioł Duży
Zamieszkuje lasy całej Europy, północnej i środkowej Azji oraz północnej Afryki. Zasadniczo osiadły, choć część populacji wędruje jesienią wykazując inwazyjność. Ma to miejsce w latach niedoboru nasion. Pojawia się wtedy liczniej w Europie Środkowej i Zachodniej. Młode ptaki w pierwszym roku życia mogą koczować w poszukiwaniu nowych terenów lęgowych. Wyróżniane około 20 podgatunków różni się od siebie nieznacznie.

Gągoł
Gatunek kaczki; długość ciała dochodzi do 50 cm; samiec upierzony czarno-biało, samica czarno-brązowo, białe lustro, biała plama z boku głowy; poluje na zwierzęta wodne, wszystkożerny; doskonale nurkuje na głębokość kilku metrów; występuje w wodach Eurazji i Ameryce Płn.; również w Polsce na Mazurach; łowny.

Gęś Domowa
Ptak gospodarski pochodzący od gęsi gęgawy, gęsi chińskiej i bernikli kanadyjskiej; udomowiony ok. 3 tys. p.n.e. (bernikle w XVIII w.); hodowana dla mięsa, tłuszczu i pierza; waży ok. 3,5 - 10 kg; pierze z dużą ilością puchu, sprężyste i trwałe, używane do wyrobu m.in. kurtek puchowych, poduszek i pierzyn; znosi rocznie (zależnie od rasy) do 70 jaj; najbardziej rozpowszechnione rasy: g. emdeńska, tuluska i chołmogorska. W Polsce hodowane: g. włoska, zatorska, suwalska, kielecko-lubelska, podkarpacka; w hodowli stosuje się często sztuczny wylęg.

Gawron
Gawron - ptak z rodziny krukowatych; dł. ok. 50 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 90 cm; upierzenie czarne o metalicznym fioletowym połysku; podobny do wrony; z szarą plamą u nasady dzioba; wszystkożerny, żywi się głównie owadami i ich larwami, zwłaszcza szkodników (stąd pożyteczny i niesłusznie tępiony); gnieździ się gromadnie na wysokich drzewach, często w miastach; pisklęta są gniazdownikami; zamieszkuje i strefę umiarkowaną Azji; w Polsce pospolity; w krajach płn. ptak przelotowy, przemieszcza się zimą na południe.
