Nawigacja
Artykuły: Ptaki w Polsce
Bogatka (Sikorka)
Bogatka zwyczajna, bogatka, sikora bogatka – gatunek niewielkiego, częściowo wędrownego ptaka z rodziny sikor. Największa z europejskich sikor i w wielu miejscach najliczniejsza. Wierzch ciała oliwkowy, a pokrywy skrzydłowe szaroniebieskie z białym prążkiem. Spód żółty z czarną, podłużną pręgą. Skrzydła i ogon są czarnoszare, a na lotkach widać poprzeczną białą pręgę. Czarny dziób,

Dzwoniec Zwyczajny
Dzwoniec Zwyczajny, dzwoniec – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych. Zamieszkuje Europę, północną Afrykę oraz południowo-zachodnią i środkową Azję. Z reguły osiadły, ale część północnych populacji wędrowna – przeloty II–IV i IX–XI. W Polsce średnio liczny lub liczny ptak lęgowy, rozpowszechniony w całym kraju. Introdukowany na Azorach, w północno-wschodniej Argentynie i Urugwaju,

Czajka Zwyczajna
Czajka Zwyczajna, czajka, czajka pospolita – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny sieweczkowatych. Jeden z bardziej rozpowszechnionych ptaków błotnych. Nie wyróżnia się podgatunków. Jest to gatunek bliski zagrożenia.

Mewa Śmieszka
Mewa Śmieszka, śmieszka – gatunek średniego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny mewowatych.
To najpowszechniejsza z małych mew. We wszystkich szatach widać biały klin na przednim końcu dłoni. Samiec i samica ubarwione jednakowo. W szacie godowej od marca do sierpnia, a nawet listopada, łatwa do rozpoznania – głowa brązowoczarna, szyja, spód ciała i ogon białe, a grzbiet i skrzydła popielate.

Gęgawa
Gęgawa, gęś gęgawa – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych.
Przodek gęsi domowej, od której jest nieco mniejsza. Zamieszkuje Eurazję. Zimuje głównie w basenie Morza Śródziemnego oraz w środkowej, południowej i wschodniej Azji. Tylko gęgawy z Wielkiej Brytanii nie migrują. Przeloty w lutym–marcu i wrześniu–listopadzie.

Gągoł
Gągoł, gągoł krzykliwy – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych.
Występuje w chłodniejszych rejonach Starego i Nowego Świata. Zamieszkuje północną i środkową Europę oraz północną Azję i Amerykę Północną.

Kaczka Krzyżówka
Krzyżówka, krzyżówka zwyczajna, kaczka krzyżówka – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Jest to najpospolitszy i najszerzej rozpowszechniony gatunek kaczki.
Zasiedla większość półkuli północnej, ale została introdukowana do południowo-wschodniej Australii oraz na Nową Zelandię.
Nie jest zagrożona. W Polsce gatunek łowny w okresie od 1 września do 31 grudnia. Od krzyżówki pochodzą kaczki domowe.

Cyraneczka Zwyczajna
Cyraneczka Zwyczajna, cyraneczka – gatunek średniego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych. Przeloty w marcu–kwietniu i sierpniu–październiku.
Cechy gatunku

Rybitwa Rzeczna
Rybitwa Rzeczna, rybitwa zwyczajna – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny mewowatych.
Zamieszkuje większość Eurazji i Ameryki Północnej oraz północną i północno-zachodnią Afrykę. Wędrowna, przeloty w IV – V i VII – IX. Zimuje na wybrzeżach Afryki, Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej,

Bocian Czarny
Bocian Czarny – gatunek dużego ptaka z rodziny bocianowatych. Szeroko rozprzestrzeniony, choć nieczęsty.
Lęgnie się na rozproszonych obszarach w Europie przede wszystkim w Hiszpanii oraz centralnych i wschodnich częściach kontynentu i Azji, na wschód po Ocean Spokojny. Bociany czarne podejmują długodystansowe migracje. Zimowiska populacji europejskiej ulokowane są w tropikalnych rejonach Afryki Subsaharyjskiej, zaś populacji azjatyckiej na subkontynencie indyjskim.
