Mała Encyklopedia
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
» Gości online: 1

» Użytkowników online: 0

» Łącznie użytkowników: 106
» Najnowszy użytkownik: alotoc
Nawigacja
Artykuły: Motyle w Polsce
Bielinek Kapustnik
Bielinek Kapustnik - Motyl o rozpiętości skrzydeł od 49–63 mm. U obu płci tło wierzchu skrzydeł białe, na wierzchołku skrzydeł przednich czarna łukowata plama sięgająca w tył do pierwszej żyłki kubitalnej lub nieco poniżej niej, a przy przednim brzegu skrzydeł tylnych czarna plama.






Bielinek Rzepnik
Jest jednym z kilku występujących w Polsce gatunków motyli z rodziny bielinkowatych. Jego skrzydła mają barwę kremowobiałą, od spodniej strony nieco bardziej wyblakłą. Wierzchołek na przedniej parze skrzydeł ma podłużną, szaroczarną smugę. Na tylnej parze skrzydeł znajduje się charakterystyczna, czarna plamka – pojedyncza u samca, u samicy natomiast plamki są dwie. Żyłki biegnące wzdłuż skrzydeł są jasne. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi około 45 mm.





Brudnica Mniszka
Brudnica mniszka występuje na obszarze całej Eurazji. W Europie spotykana jest na obszarze całego kontynentu. Brudnica mniszka należy do rodziny mrocznicowate (Erebidae). Ubarwienie ciała, a także rysunek są zmienne. Barwa pierwszej pary skrzydeł biała, w czarnobrązowy, zygzakowaty wzór. Druga para skrzydeł jest brązowoszara. Często spotykane są formy melanistyczne. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy.






Czerwończyk Żarek
Czerwończyk Żarek (Lycaena phlaeas) - Czerwończyk żarek jest szeroko rozprzestrzeniony. Zamieszkuje ogromny obszar na półkuli północnej. Występuje w całej Europie, Afryce północnej do Etiopii na południu, w Azji (w klimacie umiarkowanym i ciepłym) i w Ameryce Północnej. Wierzch skrzydeł jest jaskrawo ubarwiony. U kolejnych pokoleń wierzch z szarobrązowym przyprószeniem. Przednie skrzydła są czerwonozłote, w czarne plamki i ciemnym obrzeżeniem.






Fruczak Gołąbek
Fruczak Gołąbek to motyl z rodziny zawisakowatych. Rozmiarami zbliżony do rusałki pawik. Gatunek wędrowny. Aktywny w dzień jak i w nocy, Spotykany jest na terenie całego kraju. Czułki ciemnobrunatne. Krępe, gęsto pokryte włoskami ciało, barwy brązowej z szarym odcieniem, zwężające się ku końcowi. Przednie skrzydła są dłuższe i węższe, barwy szarobrunatnej z czarnobrunatnymi przepaskami. Tylne skrzydła pomarańczowe, ciemniejsze przy nasadzie.





Kraśnik Goryszowiec
Kraśnik Goryszowiec (Zygaena ephialtes) - Kraśnik goryszowiec jest gatunkiem palearktycznym. Spotykany na znacznym obszarze Eurazji. W Europie nie obserwuje się go na Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii. Posiada jaskrawe ubarwienie. Skrzydła są wąskie, czarne, z niebieskogranatowym połyskiem. Skrzydła w spoczynku są złożone dachówkowato. Na skrzydłach występuje sześć czerwonych, żółtych lub białych plamek.





Mieniak Strużnik
Mieniak strużnik to motyl z rodziny rusałkowatych. Spotykany na terenie całej Polski. Jest nieco większy od rusałki pawik. Pomylić go można z mieniakiem tęczowcem. Wierzch skrzydeł u typowych form mieniaka strużnika jest czarnobrunatny (u samców) bądź szarobrunatny (u samicy). Ubarwienie wierzchu skrzydeł od barwy żółtej do pomarańczowo-brązowej. Wzór na wierzchu skrzydeł biały bądź żółty.







Paź Żeglarz
Rozpiętość skrzydeł tego dorosłego motyla wynosi od 70 do 80 mm (według innych źródeł długość przedniego skrzydła dochodzi do 50 mm). Skrzydła jasnożółte; przednie z poprzecznymi, dłuższymi i krótszymi czarnymi przepaskami, tylne z półksiężycowatymi plamami jasnoniebieskiej barwy zlokalizowanymi wzdłuż zewnętrznego brzegu i pomarańczową plamą u wierzchołka, ograniczoną od dołu plamą czarną z niebieską „źrenicą”.





Paź Królowej
Ciało smukłe, mała głowa. Czułki są zakończone niewielkim zgrubieniem – (buławką). Na przednich nogach posiada długie włoski, skrzydła są opatrzone ogonkami. Długość skrzydła samców to ok. 3,4 cm. Skrzydła są żółte, z czarnymi i niebieskimi wzorami, dwiema czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej ich krawędzi. Ich rozpiętość to 60-80 mm. Dymorfizm płciowy niewyraźny. Jajeczka są kuliste, składane pojedynczo rozwijają się 8-10 dni.





Rusałka Żałobnik
Rusałka żałobnik - posiada skrzydła barwy ciemnowiśniowej, z jasną obwódką na zewnętrznej krawędzi. Pomiędzy znajduje się rząd małych, niebieskich plamek. Mają długość do 3,5 cm a ich rozpiętość wynosi 8 cm, co czyni je jednymi z najokazalszych motyli dziennych nie tylko Polski ale i Europy. Obie płcie są niemal identyczne, różni je głównie wielkość (samice są nieznacznie większe).