Nawigacja
Artykuły: Gady w Polsce
Żółw Błotny
Żółw błotny - jest średnio wypukły, pokrywają go gładkie, regularne rogowe tarcze. Na każdej większej tarczy rozchodzą się promieniście od jednego punktu żółte kreski. Głowa, szyja i odnóża pokryte licznymi małymi żółtymi plamkami. Zdarzają się okazy czarne i bezplamiste. Palce spina błona pławna. Szczególnie u samców długie i ostre pazury. Żółw błotny jest gatunkiem nizinnym, a jego środowiskiem jest woda, którą opuszczają tylko samice dla złożenia jaj.

Żmija Zygzakowata
Å»mija zygzakowata - Grzbiet o zabarwieniu brÄ…zowym, srebrzystoszarym, żółtawym, oliwkowozielonym, niebieskoszarym, pomaraÅ„czowym, czerwonobrÄ…zowym lub miedzianoczerwonym. Na grzbiecie ciemniejszy od barwy podstawowej zygzak, tzw. „wstÄ™ga kainowaâ€. Zygzak nie zawsze jest widoczny. Pionowa źrenica. PÅ‚aska gÅ‚owa o trójkÄ…tnym zarysie, wyraźnie oddzielona od reszty ciaÅ‚a. CiaÅ‚o zwęża siÄ™ w kierunku gÅ‚owy. Åuski na gÅ‚owie tworzÄ… wzór przypominajÄ…cy literÄ™ X, Y lub V.

Gniewosz Plamisty
Gniewosz plamisty - Są to węże o drobnej budowie, których długość ciała dorosłych osobników waha się od 60 do 75 cm, samica osiąga nawet 90 cm. Ogon stanowi od około 12 do 25 procent długości ciała. Masa ciała dorosłych osobników wynosi od około 50 do 60 gramów. Na głowie oraz częściowo na karku widnieje plama w kształcie serca lub podkowy w kolorze ciemnobrązowym, po bokach od nozdrzy przebiega ciemnobrązowy pasek, który przechodzi następnie w przedłużający się przedni odcinek ciała.

Jaszczurka Żyworodna
Jaszczurka żyworodna nie należy do dużych gadów – osiąga długość do 14 lub 16 cm. Około 9,5 cm przypada na ogon. Ubarwienie grzbietu nie wykazuje dostrzegalnych różnic w zależności od płci. Jest zwykle brunatne, ciemnobrązowe, jasnobrązowe, szarobrązowe, szare Głowę zwierzęcia zdobią wyraźne tarczki. Okolica skroniowa, w odróżnieniu od innych jaszczurek polskich, wytwarza drobne łuseczki, a nie tarczki. Grzbiet pokrywają drobne łuski z kilkami. Zwierzę cechuje się delikatną, krępą budową ciała, w kształcie lekko walcowatego. Głowa osiąga niewielkie rozmiary. Nie stwierdza się przewężenia szyjnego.

Jaszczurka Zielona
Jaszczurka Zielona - Jest to największa jaszczurka obdarzona kończynami żyjąca w Europie Środkowej. Typowo ubarwione samce są trawiastozielone, bezplamiste lub bogato nakrapiane czarnymi plamkami. Typowe samice są szarozielone pokryte nieregularnymi ciemnymi plamkami z jasnymi liniami wzdłuż grzbietu. Brzuch jednolicie żółty lub żółtozielony. Długość ciała do 40 cm. Masa ciała do 34 g. Zamieszkuje tereny trawiaste, kamieniste lub krzewiaste, suche i słoneczne. Pokarm to głównie owady. Duże osobniki pożerają mniejsze jaszczurki i węże.

Jaszczurka Zwinka
Jaszczurka Zwinka - Występuje na terenie całej Polski i jest najczęściej występującym gadem na terenie kraju. Jaszczurka zwinka jest jednym z czterech gatunków jaszczurek zamieszkujących na terenie Polski. Jej masywne ciało pokrywają ściśle do siebie przylegające łuski. Na grzbiecie są one mniejsze i szorstkie, brzuch zaś pokrywają większe i gładkie. Na głowie ma regularnie ułożone tarczki. Kończyny jaszczurki są silnie umięśnione, a palce długie, zakończone pazurkami.

Murówka Zwyczajna
Murówka zwyczajna - występuje w najcieplejszych rejonach południowej części Europy Środkowej, a północna granica występowania przebiega na terenie południowo-zachodnich Niemiec, Austrii i Słowacji z izolowanymi stanowiskami w Holandii, Czechach i w Polsce, gdzie notowano pojedyncze populacje od roku 2011 w kamieniołomach na Dolnym Śląsku (w okolicach Strzelina, Przeworna i Gęsińca). Zamieszkuje tereny kamieniste.

Padalec Zwyczajny
Padalec zwyczajny - gatunek beznogiej jaszczurki z rodziny padalcowatych. Zasięg występowania obejmuje większą część Europy, sięgając Afryki i Azji. Jego północna granica przebiega w Szwecji. Populacje z Alp cechują się przystosowaniami do górskiego klimatu. Padalec z wyglądu przypomina węża z powodu uwstecznienia kończyn. Przyjmuje różnorodne ubarwienie, na grzbiecie spotyka się zwykle odcienie brązu, na brzuchu czerń u samic i żółtawy deseń u samców. Występuje kilka odmian barwnych, w tym turkusowa. Osobniki młode ubarwione są inaczej od dorosłych. Głowa i ogon są bardzo słabo wyodrębnione od tułowia.

Wąż Eskulapa
Wąż Eskulapa - Największy wąż żyjący w Polsce i Europie Środkowej. Długość ciała może przekraczać 2 m, najdłuższy odnotowany osobnik mierzył 225 cm. Najdłuższy osobnik złowiony w polskich Bieszczadach miał 161 cm. Samce są zwykle dłuższe od samic (rzadkość u węży). Dorosłe osobniki są oliwkowo-brązowe, z wyjątkiem brzucha, z wieloma małymi, jasnymi plamkami.

Zaskroniec Zwyczajny
Zaskroniec zwyczajny - gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Zaskrońce występują w całej Europie (oprócz Szkocji, Irlandii, północnej części Skandynawii i Krety). Samica jest większa od samca i osiąga średnio długość do 1,5 m, a samiec do 1 m. Żywią się płazami, rybami albo małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Atakują tylko poruszające się zwierzęta. W niewoli zaskrońce żyją do 15 lat.
